فوریه 28 2005

ZAR۲DOC

دسته: شخصیadmin @ 1:07 ق.ظ

در طول تعطیلات نوروزی نم نمک نوشته ها و  کتاب های قدیمی ام رو از زرنگار به Word تبدیل کردم. من از زرنگار فارسی تحت ورد استفاده کردم که رایگان نیست و 150000 تومن قیمت داره. تبدیل ضعیفی هم هست با اشکالات زیاد. در مجموع به ویژه برای پرونده های دوزبانه با شکل و فرمول و  جدول و … فرآیند طاقت فرسایی است، هر چند که از حروفچینی دوباره جالب تره. 
این اواخر که توی تأمین اجتماعی کار می کردم،  تعدادی از فایل های قدیمی زرنگار رو به یک روش دیگه (استفاده از قلم Persian) به پرونده های Word و PDF تبدیل کردم که سریعتر بود، اما فقط متن رو تبدیل می کرد.
راه حل های دیگری هم وجود داره. برای نمونه فارسی ساز پارسا 99 هم یک مبدل متن داره که استفاده نکردم.  بعضی از دوستان در مرکز محاسبات شریف هم ظاهرا پیشینه ی ناتمامی در این کار دارند.
به هر حال در دوران رانت خواری سیناسافت، زرنگار (که البته نرم افزار قدرتمندی در زمان خود بود) در گوشت و پوست ساختار اتوماسیون اداری کشور ما تنیده شد و امروز دسترسی به اطلاعات پرونده های قدیمی توسط نرم افزارهای روز مشکل عمده ی خیلی از نهاد ها است و برای حل اون نیروی انسانی (به عنوان حروفچین) استخدام می کنند. و هنوز اقدام درست و حسابی برای طراحی یک مبدل خوب انجام نشده…

پ.ن. به هر حال مرور نوشته های قدیمی خالی از لطف نبود. چقدر تغییر می کنیم…


فوریه 27 2005

خرق عادت

دسته: فلسفهadmin @ 7:01 ب.ظ
  • سنگ از آسمان می بارد؛ برای نابودی لشکر کفر به جاذبه نیاز است.
  • برای غرقه شدن خشکی های زمین آبها از درون خاک طغیان نمی کنند. بارانی فراگیر باید از آسمان ببارد.
  • به کشتی در آمدن نر و ماده ی همه ی جانداران (هفتاد گونه) برای توجیه تنوع زیستی امروز ضروری است.

پاشنه ی آشیل معجزات مذهبی در خرق عادت آنها نیست. به عکس در تبعیت غیر ضروری آنها از قوانین علی است.


فوریه 26 2005

دوست قدیمی

دسته: شخصیadmin @ 4:09 ب.ظ

توی مسافرت اول امسال ام یک دوست بیست و دو ساله رو دیدم. کسی که پیش از سه سالگی تا شش سالگی نزدیک ترین دوست ام بود. و احتمالا اولین دوست زندگی ام. ما همنام هم بودیم و شاید این عامل آَشوبی نزدیکی ما در بین پتانسیل های ممکن دوستی بود. نیما رو بی درنگ شناختم. شايد در مدت زمان یک جستجوی معمولی موتور گوگل. ظاهرا اون هم  من رو آشنا دریافته بود. مادر و پدرهامون بیش از ما دو نفر دوستی ما رو به یاد داشتند.  با دیدن نیما خاطرات زیادی رو به یاد آوردم. خاطرات دست نخورده ای که فقط آرشیو شده بودند و به احتمال قوی هیچ کدوم هرگز به یاد نیومده بودند. دختر بچه ای که آدامس توپی آورده بود و ما ازش خواستیم تا بده و اون فقط پزش رو داد.  بازی کردن با خرگوش های حیاط کودکستان، تمرین فروشندگی در مهد کودک و … همه ی اینها رو با دیدن چهره ی امروز اون به یاد آوردم. انگار ته صورت هر آدم چیزی نهفته که هیچ گاه تغییر نمی کنه. چیزی انقدر قوی که تنها اون می تونه خاطرات مربوط به خودش رو از ته صندوقچه ی مغز دیگران بکشه بیرون.


فوریه 05 2005

درآمدی بر منطق ریاضی

دسته: تألیفadmin @ 1:28 ق.ظ

0.95 MB

• عنوان جزوه: درآمدی بر منطق ریاضی
• زبان: فارسی
• تاریخ نگارش: تیر 83 – بهمن 83
• تعداد صفحات: ۱۴۷