اکتبر 25 2007

نقد کتاب

دسته: پراکندهadmin @ 4:32 ب.ظ

 از آنجایی که آمده ایم اروپا و اینجا جایی است که بعضی فکر می کنند هنوز باید با کیفیت سی چهل سال پیش چپ باشند، تصمیم به نقد “شکمی” یک کتاب گرفتم. البته قبل از آن یاد آور می شوم که کار سختی است این که آدم کتابی را که دم دست اش نیست و در نوجوانی خوانده نقد کند:

یک کتابی بود به نام “ماتریالیسم تاریخی” اثر شخصی به نام “کاوه” که یادم نیست اسم کوچک اش این بود یا فامیل اش. کتاب از آن کتاب های دهه ی پنجاهی بود که شانس آورده بود و لای مبلی چیزی گیر کرده بود که در دهه ی شصت سوزانده نشده بود. درد سرتان ندهم. دست گرفتم و خواندم.

در فصل نخست به توضیح دوران های زندگی بشری از کمون اولیه و برده داری تا فئودالیسم و سرمایه داری و … پرداخته شده بود.

در فصل دوم نویسنده با مدد گرفتن از اصل بقای ماده اثبات کرده بود که خدا وجود ندارد، چون اگر داشت اصل بقای ماده زیر سوال می رفت.

فصلی دیگر تبیین نظریات علمی لنین در باب اتم و مولکول بود. در این فصل لنین با اتکا به فرضیه ی اتر یادم نیست که چه چیزی را ثابت می کرد. یادم هست که برای ام سوال بود که مگر فرضیه ی اتر (اثیر) یک قرنی نیست که رد شده و جایش را به میدان الکترو مغناطیسی داده و مگر ما این را در کتاب های مدرسه هم نخوانده ایم؟ پس حالا اگر لنین هم آن قدر به روز نبوده یا خیلی زود این حرف ها را زده، نویسنده ی کتاب چه می گوید؟

فصل نمی دانم چندم همه اش در اثبات ماتریالیسم دیالکتیک بود و ارتباط عمیق مفاهیم “ماده” ای که جهان ازش ساخته شده و “کارگر” که حق اش را در دنیای امروز خورده اند (و البته بر پدر کسی که این دو را رد کند، بحث سر تف مالی دو کلمه است در جهان بینی عاریتی روشنفکران یک و نیم نسل پیش).

فصل آخر هم با بهره گیری از تکامل داروین می کوشید ثابت کند که ما از نسل میمون ایم و آدم و حوا پشم است.

کتاب با فرمت انقلابی و خیلی مختصر و مفید تنظیم شده بود با جلد سرخ و مشکی که هر کس ورق زد، ضمن مرور سریع تازه ترین معارف بشری سریعن رسالت اش در قبال آن دریابد. تا دیداری بعد و نقد کتاب بعدی که دم دست ام نیست شما را به خیر ما را به سلامت.


اکتبر 19 2007

کارگاهِ شنوادیداری

دسته: علمیadmin @ 5:03 ق.ظ

October 29, 2007

گروه “شنوایی دیداری” دانشگاه NTNU یک کارگاهِ یک روزه ی متنوع در پیش رو دارد. عنوان بین المللی برای این کارگاه برازنده است: هفت سخنرانِ این برنامه به ترتیبِ زمانی ارائه، از هفت کشور نروژ، انگلستان، بلژیک، استرالیا، هلند، اندونزی و ایران هستند. نفر دوم نویسنده ی کتاب طراحی و اجرای چندرسانه ای دیجیتال که عنوان یکی از دروس این ترم من است و نفر آخر، طبعن، خودم ام. مرتبط (فقط) به آن عینک کزایی: همه چیز درباره ی آناگلیف ها


اکتبر 15 2007

فراز

دسته: شخصیphoto @ 3:43 ق.ظ

آسمانِ میلان - اسفند 1384

روزهایی که زمین ابری است، مثل این یک هفته ای که خورشید رفته و پیدایش نمی شود، دل ام را با این خوش می کنم که برای آن که خورشید را ببینی لازم نیست به سرزمینی دیگر  هزاران فرسنگ آن طرفتر سفر کنی. کافی است دو سه کیلومتر بالاتر بروی و ببینی که روی این پنبه ها به چه داغی می تابد.


اکتبر 12 2007

پاییز

دسته: سفرنامهphoto @ 4:45 ق.ظ

جهان شهرِ کرج، آذر 1385

نزدیک ترین تقریب وطنی که می توانم از پاییز درختان اینجا بدهم، این عکس از جهان شهرِ کرج است. خودتان برگ های روی زمین را قدری باران خورده تر تصور کنید.


اکتبر 12 2007

ضریب حیف و میل

دسته: سیاستadmin @ 4:12 ق.ظ

همدان - اسفند 1384

29 سال، ضرب در میانگین 50 میلیونی جمعیت ایران پس از انقلاب، ضرب در ضریب حیف و میل (که عددی است بین صفر و یک) می کند به عبارتِ سال های بر باد رفته ی عمرِ ملّت ما در این دوره.

حالا این ضریب حیف و میل به نظر شما چند دهم است؟

مدل بسیار ساده ای است، اما حساب و کتاب پیچیده ای می طلبد که منابع لازم برای آن به درستی فهرست نشده اند. در این محاسبه باید همه ی فرصت های سوخته ی ناشی از جایگزینی تعهد به جای تخصص به شمار آید از تصادف های جاده ای تا فرار مغزها. همه ی ثروت های بر باد رفته ناشی از سوء مدیریت در سرزمین نفت خیزی که اقتصادش مال خر است باید شمارده شود از تورم و قدرت خرید اندک تا پیامد های کنونی تحریم اقتصادی. تک تک موارد درد، رنج و محرومیت ناشی از آزادی ها و حقوق انسانی پایمال شده باید فهرست شود از کمیته و گشت ثار الله در دهه ی شصت تا طرح اخیر برخورد با ناامنی اجتماعی و از انقلاب فرهنگی و تصفیه ی دانشگاه ها تا هر بار ظهور پیام فیلطرینگ بر تک تک صفحات نمایشگر. همه ی خون هایی که توسط این دستگاه یا به واسطه ی ندانم کاری های زمامداران اش بر زمین ریخته شد بر حسب متر مکعب باید اندازه گیری شود از شهدای پرشمار جنگ هشت ساله تا اعدام های زندانیان سیاسی و ترور روشنفکران و اعدام های صورت گرفته بر اساس منکرات.

بیایید زورمان را بزنیم بلکه  چیزی از توی این حساب و کتاب در بیاید. بیایید سکوت نکنیم. وقتِ حساب رسی است.


اکتبر 04 2007

بررسی روش های استنتاج خودکار در منطق های موجهات

دسته: تألیف،فلسفهadmin @ 2:02 ب.ظ

0.85 MB

• عنوان پایان نامه: بررسی روش های استنتاج خودکار در منطق های موجهات
• زبان: فارسي
• نویسنده: نیما دارابی
• مقطع: کارشناسی ارشد
• رشته: علوم کامپیوتر – گرایش نظریه محاسبات
• دانشگاه: صنعتی شریف
• دانشکده: ریاضی
• استاد راهنما: دکتر محمد اردشیر
• تعداد صفحات: 79
• تاریخ نگارش: بهمن 1383 – امرداد 1386
• ضمایم: اسلاید نرم افزار برهان

پ.ن. یک سپاس ویژه در اینجا بدهکارم: از مادر عزیزم. برای اینکه در طول این دوماهی که پس از دفاع، از ایران خارج شدم، تقریبن هر روز اداری را به پیگیری کارهای دانش آموختگی من گذراند، از تصحیح پایان نامه تا کارهای اداری و دیدار با استادان. و خلاصه برای اینکه از طرف من فارغ التحصیل شد. 🙂