ژانویه 23 2008

سه گزین گویه

دسته: پراکندهadmin @ 2:05 ق.ظ

 ایده های خوب از کجا می آیند؟ ساده است! از تفاوت ها. خلاقیت از بر هم نهی های نامتجانس می آید. بهترین راه برای بیشینه کردن این تفاوت هاآمیختن سن ها، فرهنگ ها و روش ها است.

– نیکولاس نگروپونت

 

یک ایده ی خوب تا دست اش نزنی فقط یک ایده است. یا یک کاری بکن یا خلاق نیستی.

– گلن هوفر

 

کون گشادی است اسم اش وگر نه دنیا پر از کارهایی است که منتظر اند یکی انجام شان دهد. (نقل به مضمون)

– امید میلانی


ژانویه 10 2008

جدایی طلبانِ باسک

دسته: سفرنامهadmin @ 3:53 ب.ظ

 به خاطر تأخیر در پرواز اول، به پرواز دوم نرسیدم. در واقع به خاطر اشتباه خطوط هوایی هلند (KLM) این توفیق اجباری دست داد  که یک شب را – جای سه نفر از شما خالی – در یک هتل پنج ستاره در آمستردام سپری کنم. می گویم سه نفر چون اتاق خالی نداشتند و یک سویت بزرگ چهار نفره را به من دادند. اتفاقن از هیچ کدام از تخت های اش استفاده نکردم و شب توی وان آب داغ خوابیدم، چون مدت ها بود که وان ندیده بودم. دو سه باری در حال خفه شدن از خواب پریدم. خرجِ هتل و شام و صبحانه و سرویس و تلفن و تخفیف آینده و کادوهای تبلیغاتی را خودِ هواپیمایی KLM از حلقوم اش کشید بیرون و به من داد. من به آن خانم گفتم اشکالی ندارد پیش آمده. و او هی می گفت ما واقعن متأسفیم. روی دفترچه ای که به من دادند یک چیزی نوشته بود در این مایه ها که جان مادرت از سر تقصیرات ما در گذر.

در هتل با چهار جوان کسخل آشنا شدم و کلی با هم رزونانس کردیم. از آنها هم خواسته شده بود که از سر تقصیرات KLM بگذرند. آنها هم می گفتند تا چهار تا از این دختران لابی را شب برای شان نبرند رضایت نمی دهند. البته فکر می کنم که شوخی می کردند و اینجا بود که فهمیدم از این موجودات فقط در ایران پیدا نمی شود. چون مدل شوخی کردن شان عین ایرانی هایی بود که پیشتر می شناختم. یکی یکی میز پنج نفره مان را به مشروب دعوت می کردند. نوبت من که رسید رستوران تعطیل شد. کلی خندیدیم و توی سر و کله ی هم زدیم ولی کسی از کسی نپرسید اهل کجایی؟ یعنی تا اواخر بحث کسی نپرسید. من خیلی سعی کردم حدس بزنم که اهل کجا هستند و آنها هم احتمالن همین طور. من حتا قاره شان را نتوانستم تخمین بزنم. چهره شان شبیه اروپای شرقی ها بود. رفتارشان بیشتر به خاور میانه می مانست. زبان شان هم شبیه مغولی بود. البته این ها قضاوت های حالت مستی اند و چندان اعتباری ندارند. واقعیت این است که هیچ چیز شان شبیه هیچ ملتی نبود. اواخر بحث ملیت های مان را رو کردیم. آنها مال کشورِ باسک بودند. خود مختاری کوچکی در مرز فرانسه و اسپانیا. اگر ویزای شنگن داشته باشید می توانید به آنجا سفر کنید. الان دیدم که یکی شان برای من این ویدیو ها را فرستاده. یکی از این ها باسک است به روایت اورسون ولز و این شد انگیزه ی نگارش این پست:


ژانویه 10 2008

از مثبتِ هشت

دسته: پراکندهadmin @ 1:37 ق.ظ

اینجا دما مثبت هشت. شنیده ام که تهران منفی هژده درجه را هم تجربه کرده. ما آمدیم قطب، قطب رفت تهران!