مه 31 2008

بهرام را سرخ می خواهیم

دسته: علمیadmin @ 3:26 ب.ظ

کمانگیر اینجا توضیح می ده که چرا ققنوس مریخ نشین تصاویر رنگی نگرفته. با استدلال اش موافق ام. یک نکته ی باقی مونده اینه که به هر حال اگر ققنوس عکس های از نظر آدمیزاد رنگی هم می گرفت بد ایده ای هم نبود. در واقع ارائه ی تصاویری که نشون می داد اگر واقعن انسان رفته بود به بهرام این سیاره چه شکلی و به چه رنگی دیده می شد خودش کانسپت جالبی بود در کنار استخراج اطلاعات. این کار شاید می شد با یه دوربین دیجیتال معمولی که برای چشم انسان ساخته شده انجام بدن یا با تشکیلات تصویربرداری احتمالن بسیار مجهز شون فیلتر های مربوطه رو اعمال کنن تا دست کم برای رسانه ها عکس رنگی فرستاده بشه. خود من به عنوان مخاطب عام از سیاه و سفید بودن این اطلاعات شخصن احساس از دست دادن اطلاعات کردم. ناسلامتی شهرت این سیاره به قرمز بودنشه. من هنوز کنجکاو هستم که بهرام از نزدیک هم سرخ رنگ دیده می شه یا مثل زعفرون زرشکی که بعد از حل شدن می شه زرد (کسی می دونه چرا؟) اون هم ممکنه از نزدیک و به چشم انسان رنگ دیگری داشته باشه.


مه 30 2008

تولد: ؟ – وفات: ۱۳۸۳

دسته: پراکندهadmin @ 3:03 ق.ظ

آبان 1383 - خیابان ولی عصر تهران

تقدیم به کبوتر وبلاگ خرچنگ زاده که خورد به پنجره و مرد. آدم که نه پرنده بد بیاورد و جوان بمیرد اما خوب زندگی کند. زیر آسمان آبی اسکاندیناوی از آن گونه وارسته در بگذرد، اما کنار آدم های سیر زندگی کند که از قِبَل شان این وسط یک چیزی هم گیر تو می آید. از گزند کودکان شرور در امان باشد و پیش بچه هایی زندگی کند که زیر سایه ی حقوق کودک اسباب بازی های بهتری از تیر و کمان دارند. جوانمرگ شود و آن قدر شوربخت نباشد مثل این کلاغ خیابان ولی عصر (عج) که پس از یک عمر جنگ با زندگی آش و لاش بیافتد زیر پای آدم های از خدا باخبر. دنیا خیلی نامرده. اما حالا که مرده ها رفته اند، رفیق، بیا واقعن زنده ها را دریابیم.

پ.ن. این عکس را با وب کم برداشته ام.


مه 27 2008

ملاقات نوسترانیموس با کفشدوزک رفورمیست

دسته: پراکندهadmin @ 4:36 ق.ظ

به گرد و غبار روی بال در عکس سوم توجه کنید. در واقع اگر ده دوازده هزار تا از این پشتک ها می زد موفق می شد کل گرد و غبار حاشیه ی پنجره را پاک کند. ملاقات من و جناب پینه دوز به من ثابت کرد که فرآیند اصلاحات به هیچ وجه یک دور باطل نیست و اگر به اصلاح طلبان زمان کافی بدهی به نتیجه خواهند رسید. فقط ممکن است آن موقع تکامل از ما گونه ی جدیدی ساخته باشد. رییس دولت دوازده هزارم، موجودی دو متری فاقد آپاندیس و دندان عقل و موی بدن و انگشت کوچک پا، همانا کسی است که سرانجام دموکراسی را به ایران خواهد آورد.


مه 23 2008

!نوبل فیزیچ

دسته: پراکندهadmin @ 4:11 ق.ظ

یادش به خیر، معلم فیزیکی داشتیم در دوران دبیرستان (نام اش را نمی آورم؛ وب حافظه دارد و بیست سال بعد شرمنده ی فرزند آقای معلم می شوم که فامیلی خودش را گوگل کرده). این آقا یک تست معروف طراحی کرده بود از این قرار که البته باید با لهجه قرائت شود:

– آب در تهران زودتر می جوشد یا بندرعباس؟
الف. تهران
ب. بندر عباس
ج. هر دو
د. هیچ کدام

پ.ن. به ازای هر یهودی در جهان 117 مسلمان وجود دارد. تا سال 2006 تعداد جوایز نوبلی که یهودی ها از آن خود کرده اند 178 تا بوده. با فرض فراوانی نسبی یکسان، جهان اسلام می بایست بیش از 20000 (بیست هزار) جایزه ی نوبل داشته باشد. چند تا دارد؟ آمار ها ابهام آمیز است. هشت، نه و در بعضی جا ها این عدد را دوازده هم ذکر کرده اند. در اینجا ادعاهایی شده مبنی بر این که از این ده دوازده اسم بعضی های شان اساسن خود را مسلمان نمی دانسته اند. جمعیت یهودی ها کمتر از یک درصد جمعیت جهان اسلام است. مسلمان ها تا کنون یک جایزه ی نوبل فیزیک را از آن خود کرده اند (عبدالسلام) در برابر 34 نوبل فیزیک قوم بنی اسراییل. حالا ربط اش به معلم فیزیک ما چیست؟ در واقع من اصلن ایشان را در مورد کمبود دستاوردهای علمی مسلمانان مسؤول نمی دانم. همان موقع که سر کلاس سر به سرش می گذاشتیم هم نمی دانستم. موضوع این است که یهودی ها دارند به سرعت نوبل های فیزیک شان را افزایش می دهند. ما هزاران فرسنگ این طرف تر نشسته ایم نظر سنجی چهار گزینه ای ترتیب می دهیم که آیا آنها حق وجود دارند یا نه؟ این یک مقایسه ی ساده را هم بخوانید ضرر نکرده اید.

پ.ن. سایت برگزاری نظرسنجی انگار خوابیده. تست دوستان را برای تان اینجا تکرار می کنم:

نظرسنجی در مورد وجود اسراییل:

الف. اسرائيل بايد از نقشه روزگار محو گردد ؟
ب. اسرائيل به عنوان یک رژیم اشغالگر حق حيات دارد ؟
ج. اسرائيل و فلسطينيان مي توانند با صلح زندگي كنند؟
د. اسرائيل و فلسطين هر دو نابود شوند ؟

کمی در این ارتباط در کمانگیر: آدم یا دایناسور، روی کدام سرمایه گذاری می کنید؟


مه 19 2008

قرون میانه ی ما کی سپری می شود؟

دسته: پراکندهadmin @ 3:49 ق.ظ

همان اندازه که شیعیان نمی توانند اعتقادات خود را ثابت کنند، بهاییان نگون بخت هم از این کار عاجزند. کم و زیاد هم ندارد. تعصب تعصب است و مکانیسم اش هم یکی است. آیین پدر و مادرت را بگیر و جیک نزن. یادم می آید یک معلم دینی داشتیم (کمابیش مثل بقیه شان) که سر کلاس با آب و تاب می گفت: «یک آیینی هست که می گوید بعد از امام دوازدهم امام های دیگری هم آمده اند و این آمدن تا امروز هم ادامه دارد! باورتان می شود آدم هایی این قدر احمق باشند که چنین چیزی را باور کنند؟!». بچه ها هم در عوالم کودکانه ی خود به ساده انگاری اعضای آن فرقه می خندیدند. او هم از این تأیید چنان لبخند چندش آوری روی لب اش نقش می بست که هنوز از یادم نرفته است. انگار که شتر نر را تحریک جنسی کرده باشند، بدن اش رعشه می گرفت. یک نفر نبود بگوید که خوب آدم، سنی ها هم همین حرف را در مورد شما شیعیان می زنند. اینجا یک دوست سنی دارم می گوید ورداشته اید آیین محمد را زیر و رو کرده اید برای خودتان امام تراشیده و عزل و نصب کرده اید، یک میلیارد مسلمان دیگر به شما حق ندارند بگویند بدعت گذار. حالا یکی که دوازده شما را گرفته و تا چهل و خورده ای ادامه داده می شود بدعت گذار و مرتد؟

خبر دستگیری شش نفر از سران بهاییت و انتقال آنان به اوین متأسف ام کرد. فکر نمی کنم هنوز آدم ساده لوحی باقی مانده باشد که انگ جاسوسی و ارتباط با بیگانگان زدن را باور کند. بار دیگر در اوج امیدواری شرمنده شدم که در خاستگاه ام این اتفاقات می افتد. من کاری به آن جلد دوم احمقانه ای که برای قرآن بیرون داده اند ندارم. در نگاه اول که مردم بافرهنگ تر و متمدنی به نظر می رسند. امیدوارم کاری را که در اوایل انقلاب با آنها کردند نکنند و دست کم از رآفت اسلامی که به آن باور دارند مایه بگذارند. شرم آور است در این روزگار که کسی به خاطر اعتقادات اش بازخواست شود دست کم وقتی در نشر آنها نکوشیده. شرم آور است وقتی من فکر می کنم زمین روی پشت لاک پشت است کسی را بکشم که باور دارد زمین روی پشت گاو است. قصد توهین به هیچ دینی را ندارم. می خواهم بگویم این چیزها ایمانی است. دلیل که بر نمی دارد. بگذارید آنها هم به راه خودشان بروند وقتی کاری به کارتان ندارند.


مه 07 2008

بیداری تابستانی

دسته: می نیمالadmin @ 10:53 ب.ظ

پرندگان با طلوع می خوانند. حتا دوی صبح. پیش از آمدن به قطب باید می دانستم که خواب زمستانی دوگانی هم دارد.