دسامبر 31 2009

پراکنده در مورد خشانت از فیس بوک

دسته: سیاستadmin @ 4:28 ب.ظ

۱. گاردی ها یا بسیجی هایی رو که مردم می گیرن آخرش بعد از چند بار داد و فریاد باید رها کنند که باز هم می شه همین آش و همین کاسه. راه حل تکنیکی وجود نداره. خشونت یا غیر خشونت. طرف هم شغلشه. آدم می کشه. حالا به خاطر منفعت شخصی یا شستشوی مغزی.

۲. تحلیل درست و کامل در باره ی خشونت هم یعنی دو حالت را در نظر بگیری: در یکی خشونت را در حدود مختلف شبیه سازی کنی و آسیب شناسی کنی که سر از کجا در می آورد و در دیگری روش غیر خشونت آمیز را توصیف کنی و پیش بینی کنی که به کجا می رسد. به جای اولی داریم احساسات مردم را در راستای اعمال خشونت تحریک می کنیم و به جای دومی هم مشغول چسناله ایم که وای این مهربانی ما چقدر درک نشده است.

۳. من با خشونت به هیچ وجه موافق نیستم اما زهر چشم گرفتن از طرف مقابل که فهم و درکی از انصاف و منطق نداره و بر مبنای غریزه ی مردانه ی رقابتی اش عمل می کنه ضروری است. از طرف دیگر چسناله ی ناشی از محافظه کاری هم از غریزه می آد. وقتی طرفت مرتضوی و ضرغامی و شریعتمداری و احمدی نژاد و رادان هستند و امثال شخصیت این آدم ها هم تو جامعه هم زیادند، باید آموخته باشی که اگر کوتاه بیایی سوارت می شوند. سرشان تشر بزنی مثل سگ ازت می ترسن. من البته روش شخصی ام فرق می کند و اصراری ندارم که تعمیم اش بدم به جامعه. قاتل ندا  آزاد می چرخد و شاید هنوز آدم می کشد. محفل کودتا روی صلح طلبی ما حساب باز کرده. گاهی به قول خود بهنود هم که شده – در استدلالش در دفاع از استراتژی عدم تحریم – باید غیر قابل پیش بینی رفتار کرد. منتها چه جوری بدون خشونت زهر چشم گرفتن ظرافت می خواهد. برخورد با اینها عین سگ تربیت کردن است. نه بیشتر نه کمتر.

۴. خشانت هم از خین و خین ریزی می آد دیگه.


دسامبر 26 2009

رمزگشایی

دسته: سیاستadmin @ 2:09 ب.ظ

من به رمزگشایی گفته های رهبران کودتا باور عمیق دارم. از نطق های سعید امامی گرفته تا پیام های رهبر پیش از انتخابات و تا نطق تلویزیونی بیست دقیقه ای محمود احمدی نژاد. همان نطقی که ملت ایران را به پذیرش این راه جدید که با حمایت رهبر باز شده است فرا خواند و به نظر من اعلام بیرون آوردن راه حل آخر (کودتا) از کشو بود. اگر مرگ حسینعلی منتظری، احمد خمینی یا حتا هوشنگ گلشیری هم همه طبیعی باشند باید که این تهدیدات را از طرف محفل موسوم به تاریکخانه ی اشباح جدی گرفت. محفلی که چند دهه است به حذف فیزیکی دشمنان فرقه ی خود باور دارند و زبده ترین نیروهای اطلاعاتی را در اختیار دارند.


دسامبر 22 2009

در جریان سفر به دانمارک

دسته: سفرنامه،سیاستadmin @ 1:59 ب.ظ

۱. عازم دانمارک هستم برای شرکت فعال در اجلاس تغییرات آب و هوا 😉 گفته می شه دانمارک به خاطر این اجلاس و هجوم مهمانان و سران کشورهای دنیا قاط زده و خودش رو از شنگن جدا کرده. ما در اسلو هستیم برای یک استراحت کوتاه. سفر تا الان خیلی خوش گذشته و جای همه تون خالی است.

۲. رسیدیم دانمارک. دو ساعت بعد از محمود احمدی نژاد. در چند کیلومتری ماست ولی دقیقن نمی دونیم در کدوم زاویه و کدوم جهت. گفته می شه در هتل هیلتون رو به روی فرودگاهه و ساعت ۱۱ صبح امروز ۱۷ سامبر وارد کپنهاگ شده. با خودش هیات و دانشجوی بسیجی آورده و می خواد مثل نیویورک فردا نشست بگذاره. ضمنن مرزها باز بود و مشکلی هم نبود. هنوز وقت هست اگر از هر جای اروپا بخواید خودتون رو برسونید.

۳. برنامه ی امروز عالی بود. سه ساعت شعار دادیم و رپ گوش دادیم. سخنرانی ها عالی بود. اون خانومه توی بچه های کوه آلپ هم با صدای لوسین سخنرانی عالی کرد. Hey hey ho ho Ahmadinejad has to go چه حالی می ده این با صدای لوسین و استرلینگ!

۴. اومدیم توی مهمونی ایرانی اینجا و خیلی فعلن همه چیز خوب بوده. تظاهرات فردا قراره جلوی سفارت ایران در کپنهاگ باشه به شرطی که تایید شه نشست احمدی نژاد داخل سفارت برگزار می شه.


دسامبر 13 2009

پیامی به دوستان تندروتر

دسته: سیاستadmin @ 3:20 ب.ظ

در سبزها هم کسانی هستند که طرفدار بخش هایی از شخصیت آیت الله خمینی اند و هم کسانی که بیزار از بخش های دیگر. خمینی وجه اشتراک سبزها نیست و وجه افتراق شان هم نمی تواند باشد. و به جز این به باور من اختلاف های تاریخی به اندازه ی اختلاف های راهبردی اهمیت ندارد. اگر کسانی به قواعد حقوق بشر و آزادی پایبندند و برداشت شان از مفهومی به نام خمینی (که دیری است در قید حیات نیست) با چنین مفاهیمی سازگاری دارد ما با پدیده ی جدیدی سر و کار داریم که شکاف های قبلی را کمرنگ می کند. این پدیده وجود دارد و به خصوص در نسل جوان داخل ایران دارای طرفدارانی است و شایسته است که به رسمیت شناخته شود. با نگاهی به روش های برخورد محفل کودتا و آشنایی با سناریوهای قدیمی شان در تمام سال های اخیر، به نظر می رسد که اجماع آنها بر سو استفاده از تفرقه بیش از این باید مورد توجه ما قرار بگیرد. حتا اگر گروهی از سبزها به طور خودجوش عکس خمینی را پاره کرده باشند (ما در دوران دبیرستان این کارها را می کردیم) این انتخاب ضرغامی در این مقطع زمانی به شدت مشکوک است و هشیاری همه ی ما را می طلبد حتا مخالفان سرسخت آیت الله خمینی را. و البته که سکوت و گذشتن از کنار چنین اخباری همیشه راحت تر از میانجی گری است. حالا خود دانید. شعار ما از ابتدای این جنبش اتحاد بوده.

پ.ن. حرف های آقای خمینی را می توان از یک جهت به قرآن تشبیه کرد. همه جور چیزی گفته و هر کسی می تواند به بخش دلخواه اش استناد کند. برداشت ویتگنشتاینی اش می شود این طور که مهم نیست کدام تعبیر از چنین پدیده هایی به اصل پدیده نزدیک تر است. مهم این است که افراد به کدام بخش ها استناد می کنند. فکر می کنم که بعد از گذشت زمان های دراز و تغییرات سیاسی و اجتماعی در بافت جامعه ای که عکس کسی را در ماه می بیند، اشخاص و اسامی خاص و رویدادهای تاریخی و ایام گذشته سیال تر می شوند. مفاهیم عمومی را نباید به مصالحه گذاشت.


دسامبر 04 2009

چگونه از وب کم میکروسکوپ بسازیم؟

دسته: علمیadmin @ 12:17 ق.ظ

میکروسکوپی که در بالا از نظرتان می گذرد را در کارگاه تجربی ای که در شهر بارانی برگن در جنوب غربی نروژ گذراندم ساختم.اگر می خواهید از یک وب کم معمولی یک میکروسکوپ USB بسازید این گام ها را بردارید:

  1. یک وب کم ارزان قیمت پیدا کنید
  2. دل و روده اش را در بیاورید
  3. قاب اش را بیاندازید دور و به جای اش از یک سازه ی لگویی یا چوبی استفاده کنید که بتواند سفت و محکم نگه اش دارد و از لرزش جلو گیری کند
  4. لنزش را وارونه کرده و سر و ته روی صفحه ی سی سی دی روی مدار نصب کنید. به روشی آن را بچسبانید.
  5. وصلش کنید به یو اس بی کامپیوتر تان و هملان طور که از وب کم تصویر می گرفتید از میکروسکوپ به دست آمده تصویر بگیرید
  6. یک قطره کثافتی چیزی مثلن از پای گلدان پیدا کنید بچکانید روی یک شیشه و سعی کنید فاصله ی فوکوس میکروسکوپ تان را پیدا کنید. شرکت هایی هستند که می توانید از طریق آنها جانوران ذره بینی و باکتری و میکروب و کثافت را به قیمت ارزان خریداری کنید
  7. میکرو اورگانیسم های مورد مشاهده را برای کیفیت بهتر نور پردازی کنید.
  8. حالش را ببرید. ریزنمایی این میکروسکوپ ها گاهی آن قدر زیاد است که می توانید اسپرم خودتان را هم در صورت وجود با دُم و تشکیلات ببینید