فوریه 16 2011

ضرورت آماده باش برای فاز جدید کودتا؟

دسته: سیاستadmin @ 10:40 ق.ظ

این نوشتار گمانه زنانه تحلیل شخصی من در مورد روزهای پیش رو است و به نظرم یک بار خواندن و در ته ذهن داشتن اش ضرری ندارد. الان دیدم که دیگرانی هم تحلیل مشابهی دارند. این ها را بیشتر برای کسانی می نویسم که می پرسند جریان چیست:

امروز در دانشگاه هنر مراسم تشییع پیکر صانع ژاله دانشجوی رشته ی تئاتر این دانشگاه که توسط نیروهای امنیتی ایران در روز ۲۵ بهمن به شهادت رسید در حضور هزاران نیروی امنیتی برگزار شده. شهید ژاله عضو انجمن اسلامی، فعال در ستاد میرحسین و هوادار آیت الله منتظری بوده اما گروه های فشار در حضور این نیروها ایشان را بسیجی اعلام کرده و با ضرب و شتم دانشجویان کنترل برگزاری این برنامه را در اختیار گرفته اند. البته نه برای اینکه بگویند سبز نکشته ایم. به خاطر اینکه بگویند سبزها ما را کشته اند. الان این ها به خون بسیجی کشته شده توسط استکبار نیاز دارند و در نبود چنین خونی از کشته های سبزها – مقتولین خودشان – استفاده می کنند. هیات کودتا خون این شهید را به گردن موسوی انداخته و رسانه هایش مانند ایرنا و فارس و رجا و برای مخاطبان ارزشی شان این گونه تصاویری را مخابره می کنند. در این شرایط همین سایت ها مرتب توسط حمله ی سبزها قطع می شوند و ممکن است شما نتوانید این تصاویر را ببینید. هدف کنونی حکومت از شهید دزدی این است که بافت بسیج تحریک به موضع گیری علیه سران جنبش سبز شود و با دستگیری موسوی و اعتراف کشیدن مبنی بر رابطه با مجاهدین قائله ی «فتنه» برای همیشه خوابانده شود.

بخش عمده ای از نیروهای بسیج از چنین سناریوهایی اطلاع ندارند و آنها هستند که مخاطبان اصلی رسانه های دولت اند و این تحریکات سازمان یافته را باور می کنند. دقت داشته باشیم که این برنامه ریزی ها بسیار حرفه ای، مطالعه شده و حساب شده است و علی رغم بی استعدادی ذاتی این دوستان، پول هنگفتی از در آمد نفت ایران سال ها است که صرف آن می شود. جمهوری اسلامی استاد مدیریت بحران است و روی گنج نفت صد دلاری خوابیده، اما هنوز گاف می دهد. فقط برای این نمونه ببینید چه قدر خرج این تشییع پیکر کرده اند. در این میان هدف کودتاچیان حفظ این سنگر نهایی و جلوگیری از ریزش آنها است.

این طور که بوی اش می آید – بر خلاف یک سال گذشته و مثل روزهای پس از انتخابات – شرایط به طور استثنایی اضطراری است. کودتای ناقص ۲۲ خرداد برنامه های جدی ای دارد که نهایی شود. اینجا را بخوانید که احتمال اجرای سناریوی ترور خودی توسط سپاه خبر می دهد و اینجا که از اختلاف بیت رهبری و اطلاعات برای دستگیری سران جنبش. هیچ کس توانایی پیش بینی ندارد اما آماده شدن برای هر سناریویی شرط عقل است.

من فکر می کنم این قدم های پیش روی ما بسیار حساس و مهم است. در صورتی که آنها موفق به یارگیری کافی، بسیج نیروها و قانع کردن افکار عمومی دور و بر خود برای انجام این پروژه شوند، دستگیری و اعترافات موسوی و بازداشت های بسیار بسیار گسترده قطعی خواهد بود. در غیر این صورت شکست سختی انتظار آنها را می کشد. هراس از این شکست  را از خشم نمایندگان در صحن مجلس تا سخنرانی لاریجانی و تک تک رسانه های ریز و درشت شان می توان دید.

این یک اعلان است که ما پس از مدت ها – به احتمال قوی – برگشته ایم به موقعیت قورباغه. ما یک بار از این وضعیت پیروز بیرون آمده ایم و آن زمانی بود که احمدی نژاد نتوانست پیروزی تقلبی اش را نه به جهانیان و نه به مردم بی خبر ایران غالب کند. روزهای پیش رو یک نبرد واقعی است و هر کسی هر کاری از دست اش بر می آید باید انجام بدهد. در این روزهای حساس هر واحد انسانی به اندازه ی یک لشکر موثر است. دوستان خارج از کشور تردید نکنید که در فیس بوک هر کدام از شما چندین شهروند ایرانی هستند که شما «تنها« منبع اخبارشان هستید به ازای هر یک از کسانی که این جمله را می خوانند چندین یا چند دوجین شهروند فیس بوکی وجود دارد که اگر اخبار را از شما نشنوند از جای دیگری نیز نخواهند شنید. در این نقش بزرگ خود تردید نکنید.

پ.ن. جمعیت اعتراضات روز ۲۵ بهمن بسیار بسیار زیاد بوده اما ارتباط ها کاملن مختل. صدهاهزار ادعا شده توسط سی ان ان بی شک درست است. شاهدان عینی می گویند اعتراضات در مناطق گوناگون شهر و نیز در شهرستان ها از جهت پراکندگی تنها با روز عاشورای سال گذشته قابل قیاس است. بسیاری از کسانی که به این مناطق نرفته اند به گمان این که کس دیگری هم نمی رود در نبود اینترنت هنوز حتا از وقوع این اعتراضات بی خبرند.


فوریه 14 2011

گرگ و روباه (۲)

دسته: ادبی،سیاست،پراکندهadmin @ 12:31 ب.ظ

آن چیز که خوار آید، یک روز به کار آید. این شعر را در حدود هجده سال پیش و در دوران راهنمایی سرودم. کارتون اش را اگر یادتان بیاید تلویزیون برای مان پخش می کرد. اینجا با بدجنسی تقدیم اش می کنم به مبارزات مردم مصر و این الاکلنگ خاورمیانه، با احترام از طرف ملت دلسوز ایران!

پ.ن. جهت شفاف سازی، به نظر می رسه روباهه ماییم و مصر آقا گرگه.