مه 24 2016

جشنواره ی کن

دسته: فرهنگadmin @ 8:58 ق.ظ

چه خوب است که در کنار تبریک به آقایان اصغر فرهادی و شهاب حسینی برای موفقیت بزرگ شان در جشنواره ی کن یادی هم از خانم کتایون شهابی تهیه کننده ی ایرانی بکنیم که موفق شدند در ترکیب هیأت داوران بخش مسابقه ی این دوره از جشنواره ی کن حضور داشته باشند. ایشون به واقع یادآور درخشندگی آقای محمد فنایی در جام جهانی ۱۹۹۴ بودند که حتا به کمک داوری فینال این مسابقات هم رسیدند. به قول آقای فنایی که از کودکی دروازه بان و گاهی نیز در خط دفاع بودند اما خیلی علاقه داشتند که داوری را دنبال کنند، شرایط آن زمان اجازه نمی داد که خودشان را به عنوان داور مسابقات عرضه کنند اما به تدریج توانستند که خود را به عنوان یک کمک داور و بعد ها داور مطرح بسازند. حتا زمانی که آقای فنایی با شجاعت کامل گُلِ سوئیس به رومانی را آفساید اعلام کرد و به او شکایت های زیادی وارد شد،‌ بعد از این که فیلم بازی در جلسه نقد و بررسی پخش شد مشخص شد که ایشان با وجودی که از خط آفساید فاصله داشت اما تصمیم درست را گرفته بود. ای کاش داوران را در هیچ عرصه ای از یاد نبریم و به قول آقای بلاتر هیچ گاه سیاست را در فوتبال دخالت ندهیم!


مه 23 2016

بینااطلسی

دسته: سفرنامهadmin @ 7:52 ق.ظ

خطوط هوایی «نرویجین» چندی بود که ارزون ترین و با کیفیت ترین پروازهای بینااطلسی (transatlantic) رو بین چند شهر نروژ و چند شهر امریکا ترتیب داده بود که برای موقعیت جدید من در اسلو می تونست ایده آل باشه که خلاصه یک پام این طرف و یک پام اون طرف و حالِ دنیا. حالا ظاهرن آمریکایی ها از رقابت با قیمت ها و کیفیت های ایرلاین نروژی کلافه شده اند و دارند زیرابش رو می زنند که پرواز ها رو جمع کنه. هیلاری هم گویا گفته که اگر قرار است بین راه آهن و نروژین یکی رو انتخاب کنید من را انتخاب کنید.

اگر چه همون طور که در جریانید از ژانویه ی امثال حتا با داشتن پاسپورت نروژی هم باید به خاطر پیشینه ی آریایی دوباره برای آمریکا ویزا بگیرید. به علاوه من هم که امسال مرخصی ندارم که چپ و راست برم آمریکا. اصلن با الهام از همون پیشینه ی آریایی همون بهتر که این ایرلاین رو هم سریع تر جمعش کنند که به قول نواده های کورش کبیر – متفق القول – دیگی که برای ما نجوشه می خوام سر سگ توش بجوشه. آمریکا هم که اه و پیف! اصلن رفتن داره با اون ترامپ؟