دسامبر 10 2007

چند تا «استیو» تکامل را حمایت می کنند؟

Category: علمیadmin @ 11:20 ب.ظ

در سال ۲۰۰۱ موسسه ی دیسکاوری در ایالات متحده، توماری با نام «مخالف علمی با داروینیسم» را منتشر کرد که به موجب آن دانشمندان امضا کننده (عمدتن استادان دانشگاه و دانشجویان دکتری در رشته های مختلف مهندسی) به توانایی اصل انتخاب طبیعی در توجیه پیچیدگی های حیات تردید کرده و باز آزمودن دقیق تر شواهد نظریه ی داروینیسم را خواستار شده بودند. آنان همچنین نوشتاری را به اعتراض شان پیوست کرده بودند که در آن ادعا می شد که چنین نیست که تمام مشاهدات علمی تکامل را تأیید کرده باشند. این یکی از کوشش های موسسه ی دیسکاوری برای بی اعتبار کردن نظریه ی تکامل و جایگزین کردن نظریه ی خالق هوشمند به جای آن بود که ادعا می کرد در پسِ خلقت طراحی آگاه و هدفمند نهفته است.

این فهرست برای نخستین بار در سال ۲۰۰۱ با ۱۰۰ امضا منتشر شد. به محض انتشار این فهرست سر و صداهای بسیاری از مجامع علمی بر خواست که از اعتبار امضاها و مرتبط نبودن رشته های امضا کنندگان با علوم زیستی تا اعتبار شواهد علمی مندرج در ادعای پیوست شده را در بر می گرفت.  جوابیه های مفصل گوناگونی در سرتاسر آمریکای شمالی منتشر شد که بی دقتی ادعاهای مندرج در شواهد ذکر شده را متذکر می شدند و اعلام می کردند که توافق بسیار گسترده ای در بین دانشمندان جهان در این باره وجود دارد. در برخی از این اعتراضات زیر سوال بردن اساس داروینیسم همسنگ تکذیب گرد بودن کره ی زمین اعلام شده بود و ادعا می شد که بعید به نظر می رسد که علم قصد تجدید نظر در اصولی به این استحکام را داشته باشد. استادی از دانشگاه مک گیل در یک جمله ی قصار ادعا کرد که ۹۹/۹ درصد از دانشمندان به  تکامل باور دارند. همچنین دانشمندانی این نوشتار را بیانیه ای احساسی و عوام پسندانه، شبه علم، فاقد مدارک کافی، فاقد روش شناسی منسجم و فارغ از بی طرفی علمی دانستند و آن را نوعی گرد آوری توجیهات برای پشتیبانی حکمی از پیش تعیین شده بر شمردند. با وجود مخالفت های جوامع علمی این حرکت مورد استقبال بخش هایی از عامه ی مردم امریکا و کسانی که از منافات دروس علوم  طبیعی با آموزه های کتاب مقدس در مورد کودکان شان بیم داشتند قرار گرفت.

موسسه ی دیسکاوری به کوشش خود برای جمع آوری امضاهای بیشتر ادامه داد و شمار آنها را به ۳۰۰ در سال ۲۰۰۴ ، ۴۰۰ در سال ۲۰۰۵ و ۶۰۰ امضا در سال ۲۰۰۶ رسانید. این کار با دقت کمی انجام شد. بعضی از امضا کنندگان از درج نام خود در این فهرست ابراز شگفتی کردند. برخی از دانشمندان امضا کننده اعلام کردند که در هنگام جمع آوری امضا کلیه ی مدارک به آنها نشان داده نشده است و آنان صرفن گمان می کرده اند که این توماری در حمایت از ضرورت تحقیق درباره ی جزییات انتخاب طبیعی بوده است. کوشش این موسسه مخاطب عام داشت و بیشتر به پشتوانه ی مجلات علمی غیر تخصصی و برنامه های تلویزیونی هدایت می شد.

شش ماه پیش مرکز ملی آموزش علوم در آمریکا در یک پاسخ خلاقانه و طنزآمیز با اعلام اینکه «ما نمی خواهیم مردم را بفریبیم که حق با کسی است که تومار دراز تری از نام دانشمندان دارد»  پروژه ی استیو (Steve) را کلید زد. در این پروژه دانشمندان طرفدار نظریه ی تکامل مجاز به امضا کردن یک تومار هستند تنها با این شرط که اسم کوچک شان استیفن (یا مشتقات آن مثل استیون، استفان، استبان و …) باشد! از آنجا که استیوها و مشتقات شان در حدود یک درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می دهند فهرست جمع آوری شده می تواند نماینده ی صد برابر امضا کنندگان اش باشد. بنا بر صفحه ی استیو شمارِ این پروژه، در همین شش ماهی که از آغاز فراخوان گذشته است ۸۵۲ استیو از تکامل حمایت کرده اند که تعداد شان به تنهایی از کل امضاهایی که موسسه ی دیسکاوری در بیش از شش سال جمع کرده است بیشتر است. این عده به لحاظ آماری می توانند نماینده ی ۸۵۲۰۰ پشتیبان این نظریه باشند! این تعداد رو به گسترش است. افزون بر این در مقایسه با لیست موسسه ی دیسکاوری دانشمندان بسیار برجسته در این فهرست حضور دارند و بیشتر امضا کنندگان (دو سوم شان) زیست شناس هستند.

8 پیام برای “چند تا «استیو» تکامل را حمایت می کنند؟”

 1. جالباتی که من دیدم می گوید:

  بابای من میمون نیست

  ——–

  نه! پسر عموته

 2. پرهام می گوید:

  درود
  صد درود

  واقعاً جالب بود .. عالی بود
  تو این مطالب رو از کجا گیر میاری؟
  عشق کردم پسر

  اما بذار یه چیزی حدس بزنم:
  تو این مملکت انجام این پروژه ها غیر ممکنه.
  اگه هم امکانپذیر باشه ، نتایج اون به طرز فجیعی مایوس کننده خواهد بود.

  مگه تو ، این 69 ملیون نفر خرافه پرست رو که از سایه خودشون هم می ترسن ، نمیشناسی؟

  خوش به حال تو نیما…
  خوش به حال تو …

  —–

  لطف داری
  گفتم که آزادی اش رو نداریم
  و همت اش رو
  و البته به اون دو دلیل بالا جرات اش رو

 3. روزبه می گوید:

  عالی بود! لذت تام نسیبمان شد! همیشه فکر میکردم که طرفداران این نظر که لفظ کتب مقدس برگفتنی ست، باید منقرض شده باشند! بد نبود داروین یک بررسی روی انتخاب طبیعی اینها هم انجام میداد!
  توی ایران! یک داوری قدیمی به من میگوید که ایرانی، چند صد سالی است که جمع نشده است، همیشه فردیتش را روی سر جمع خراب کرده است. من میپرسم، الان میتواند جمع شود و روی مخالفت با چیزی توافق کند؟

  —–

  شاید. شاید بتواند. جمع که می شود. فقط بعدش زودی پخش می شود. عجول است و می خواهد برایش معجزه کنند. گند را خودش می زند و مسوولیت نمی پذیرد. دروغگو و گشاد و دورو هم هست. هوم، برای امروز ملت مان کافی است. بقیه اش باشد برای فردا

 4. آتورپات می گوید:

  بسیار شگفت بود. به این می‌اندیشم که می‌توانی اسم این بلاگت را بگذاری همان مثلاً جالباتی که من دیدم. این بنیاد دیسکاوری اگر می‌آمد تو ایران حتماً یک مقدار زیادی امضا به‌دست می‌آورد. مثلاً م یه معلم دینی داشتیم که خیلی آکازیون بود و نیمی از خاطرات من مربوط به او می‌شود. یک بار که در کتاب دینی بحث تکامل داروین و عدم منافات با دین مطرح شده بود و نتوانست بحث را جمع کند، برگشت و با اطمینان کامل گفت: البته بچه‌ها همان‌طور که می‌دانید این نظریات داروین الآن سال‌هاست که به‌طور کامل رد شده است.حالا خودت دیگر ببین دیگر اصلاً در ایران مطرح کردن بحث امضا گیری موضوعیت دارد اصلاً

  ———-

  معلم دینی های من همه یک جور هایی شون اکازیون بودند. یکی شون خیلی ژیگول بود و سر صف جاز می زد. یکی شون بچه باز بود. یکی شون نرمال تر بود ولی همه اش راجع به اندام های جنسی سر کلاس حرف می زد. یکی شون می گفت اسلام واقعی در کره اجرا می شه. یکی شون انقدر حموم نرفته بود شبیه عروسک کثیف و آلوده شده بود. یکی شون می گفت من نوزده روز در قبر بودم و بعد از اون تو در اومدم. ولی ما وجدانن وقتی می خواستیم اذیت کنیم به عنوان درس کاری نداشتیم کار خودمونو می کردیم

 5. آتورپات می گوید:

  الآن که دوباره نگاه کردم دیدم چقدر غلط دیکته‌ای و گرامری داشتم. فکر کنم همه‌اش(می‌خواهی رای گیری کنیم؟) تقصیر این بلاگ توست که موقع نوشتن فارسی از چپ به راست پر‌می‌کند.

  ———-

  درستش می کنم در اولین فرصت. حوصله ی پی اچ پی بازی ندارم

 6. هديه می گوید:

  جالب بود
  يه سر به اينجا بزنيد
  http://domain4u.ir

  ——

  زدم
  ولی یه چیز رو نفهمیدم
  ربط جمله ی اول تون به جمله ی دوم

 7. سیاه می گوید:

  درود. فوق العاده بود

  —–

  🙂

 8. نعیم می گوید:

  کوالاها در شبانه روز 18 ساعت می خوابند و شش ساعت باقیمانده را مشغول خوردن اند در عوض میمونها دائما در حال بالا رفتن از درخت و ورجه وورجه اند.
  با یک حساب سر انگشتی به این نتیجه رسیدم که اجداد من احتمالا تکامل یافته کوالا هستند نه میمون.

  ———

  با شناختی که از نزدیک ازت دارم این مشاهده ی علمی ات رو تایید می کنم
  حالا می خوای کل بذاری با من؟ بیار جلو سایز بزنیم

پیام بگذارید: